Скарбничка цікавинок

А ще більше цікавинок на найрізноманітнішу тематику Ви знайдете на сайті 

 Найвідоміші винаходи наших співвітчизників

Щороку українські вчені створюють тисячі винаходів. Одні відразу втілюються у життя, інші проходять складний шлях, доки здобудуть заслужене визнання. Одні заявляють про себе на весь світ, інші стають лише проміжним етапом для нових відкриттів. Але хай там як, а українська нація завжди активно працювала на розвиток людства, робить це й нині. І ось приклади.

1. Гелікоптер

Київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський 1931 року запатентував проект машини з двома пропелерами — горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939-го почалися випробовування гелікоптера VS-300 спочатку на прив’язі, а 13 травня 1940-го конструктор вперше підняв свою машину в небо. Після цього Сікорський отримав замовлення від американської армії. Поступово скромна фірма Сікорського перетворилася на потужний концерн, який щороку випускає сотні гвинтокрилів. Понад півстоліття всі президенти США користуються послугами гелікоптерів Сікорського.

2. Ракетний двигун і перший супутник Землі

Не менш гучні відкриття зробив і уродженець Житомира Сергій Корольов — конструктор радянської ракетно-космічної техніки і засновник космонавтики. У 1931 році він разом із колегою Фрідріхом Цандером добився створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі. Якби не репресивна машина Сталіна стосовно видатного вченого, ймовірно, відкриттів було б ще більше.

3. Гасова лампа

А ще задовго до космічних досягнень Корольова львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році було створено лампу на основі згоряння гасу. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

4. Електричний трамвай

На початку 1870-х років полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики «для руху залізничних потягів з подачею струму». Через рік у Берліні вирушив у путь перший трамвай, вироблений компанією Sіemens за схемою українця.

5. Кінескоп

Йосип Тимченко — людина, яка за два роки до відкриття братів Люм’єр спільно з фізиком Миколою Любимовим розробила стрибковий механізм «равлик». Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. В 1893 році в Одесі були показані два фільми, зняті за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографа, однак його пристрій не був запатентований.

6. Вакцини проти чуми та холери

Володимир Хавкін створив перші вакцини проти чуми і холери. Він працював у лабораторії Мечникова спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в низці країн Європи Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі.

7. Рентген

Не всім, напевно, відомо, що українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета. Єдиною його помилкою стало те, що він не потурбувався про патент на нього.

8. Поштовий індекс

У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

9. Пересадка нирки

Український хірург, доктор медичних наук, професор Юрій Вороний здійснив першу в світі пересадку нирки від загиблого донора. Сталося це ще 1933 року — він надовго випередив розвиток трансплантології. У більшості країн світу такі пересадки почали робити тільки в 1950—1960-ті роки. Вороний довів, що нирки свіжих трупів спроможні оживати й функціонувати при пересадці іншій людині.

10. Місцева імунізація

Олександр Безредка відкрив спосіб місцевої імунізації, створив учення про рецептивні клітини і антивіруси, запровадив термін «анафілактичний шок». Безредка — автор теорії «місцевого імунітету», яка піддавалася критиці з боку опонентів ученого за його спробу ізолювати явище імунітету від захисних реакцій організму.

11. Гіпсова пов’язка

Микола Пирогов — засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях та вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов’язку.

12. Компакт-диск

Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер-ЕОМ.

13. Зварювання живих тканин

Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених Інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. В 1993 році під керівництвом Бориса Патона — сина винахідника різних методів електрозварювання — були проведені експерименти, які довели можливість отримання зварного з’єднання різних м’яких тканин тварин способом біполярної коагуляції. Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини.

14. Антибіотик батумін

Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України 2005 року створили новий антибіотик з високою активністю до всіх видів стафілокока. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів.

15. Гнучкий суперконденсатор

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року, за версією впливового американського журналу R&D Magazіne.

16. Рукавичка для людей з проблемами зору

Хлопець із Луганська Іван Селезньов представив на міжнародному конкурсі «Іntel Іnternatіonal Scіence and Engіneerіng Faіr» свій проект «Нове чуття: ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору». Така річ може стати досить корисною, з точки зору орієнтації у просторі. Винахід молодого українця потрапив до трійки кращих винаходів світу в 2013 році.

17. Безкровний аналіз крові

Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. 2013 року він створив прилад, п’ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп’ютера виводиться 131 показник здоров’я. Розробки українця тривали 25 років. Точність даних — до 98%, що не поступається традиційному способу. Прилад активно використовується медиками Китаю, Об’єднаних Арабських Еміратів, Чехії, Білорусі та Росії.

18. Червоні лазери у CD- та DVD-програвачах

Циферблат калькулятора й панель автомобіля, світлофори й комп’ютери — зараз жоден із цих пристроїв не обходиться без мініатюрних та надзвичайно економних світлодіодів. А винайшов їх Нік Голоняк, нащадок вихідців із Закарпаття (справжнє ім’я та по батькові — Микола Миколайович), працюючи в Головній лабораторії напівпровідників «Дженерал Електрик Компані» в США. Його винаходи дали змогу розробити червоні лазери. Нік Голоняк брав участь у винайденні тріода — пристрою, на базі якого працюють комп’ютери, телевізори та інші сучасні електронні прилади.

19. Годинник-глюкометр для діабетиків

Вчений із Закарпаття Петро Бобонич винайшов глюкометр у вигляді наручного годинника. З його допомогою діабетики тепер можуть дізнаватися рівень цукру в будь-який момент. Для цього не потрібно здавати кров.

20. Екологічно чисте паливо

Інженер зі Славутича Володимир Мельников сконструював машину, яка перетворює відходи деревини в паливні брикети. Піч під надвисоким тиском розігріває тирсу до 300 градусів, унаслідок чого утворюється рослинний клей. Далі працює прес, який стискає масу з силою 200 тонн на квадратний сантиметр, унаслідок чого виходить паливний брикет, схожий на антрацит.

21. Вміння комп’ютера розпізнавати обличчя

Киянину Єгору Анчішкіну було 26 років, коли він зацікавився проблемою розпізнання відео- та фотоінформації. Разом із колегами створив фірму, яка поставила собі за мету навчити комп’ютер впізнавати людські обличчя. На жаль, фантастична технологія вже не належить Україні. Інтернет-гігант Google викупив цей стартап.

22. «Мрія» здійсненна

Нещодавно нам довелося спостерігати, який величезний резонанс спричинив політ найбільшого в світі українського літака Ан-225 до Австралії. Люди з усього світу з’їжджалися туди, щоб побачити диво авіації. Довжина Ан-225 «Мрія» — 84 метри, висота — 18,1 метра. Площа крил, розмах яких становить 88,4 метра, — 905 кв. метрів. Літак може літати з крейсерською швидкістю 800 км на годину і максимальною — 850 км на годину при завантаженні 640 тонн. Його було спроектовано і побудовано в Києві (нинішній завод імені Антонова).

23. Екологічні батарейки

Група українських фахівців розробила і запатентувала інноваційні батарейки, які складаються з нейтральних для довкілля хімічних сполук, що легко утилізуються. Головними перевагами української розробки є швидкий час заряду пристрою (5—8 секунд), велика кількість циклів перезарядки (не менше 500 тисяч разів) та відсутність проблем з утилізацією. Поки вони призначені для пристроїв, що споживають малу кількість енергії, — годинники, комп’ютерні мишки, клавіатури, пульти тощо. Розробники обіцяють, що в майбутньому такі батарейки працюватимуть близько 240 діб.

24. Їстівний поліетилен

Харків’янин Сергій Тимчук допоміг розв’язати проблему, над якою працювало чимало науковців світу, — утилізація пакувальних матеріалів. Він 15 років присвятив розробці їстівної плівки для продуктів. Основним матеріалом став кукурудзяний крохмаль. Це й екологічно чисто, й дозволяє подовжити термін зберігання продуктів. Їсти їх можна, не знімаючи плівки, смакових якостей вона не має. Але навіть якщо ви викинете плівку, то за кілька тижнів від неї не залишиться і сліду. Сергій Тимчук каже: хліб у такій плівці буде свіжий два тижні.

25. Кіловат за три копійки

Перемігши у національному етапі міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школяр із Олександрії (Кіровоградська область) Самуїл Кругляк отримав право взяти участь в Олімпіаді геніїв, що відбувалася в США, і завоював бронзу серед двох тисяч юних винахідників з усього світу. Самуїл запропонував добувати електроенергію з повітря, точніше, з атмосфери за допомогою штучної іонізованої хмари за рахунок сильного електричного поля, яке випромінюватиметься іонізуючою вежею. За підрахунками, один кіловат такої електроенергії коштуватиме три копійки. Крім диплома, Самуїл Кругляк отримав можливість безплатного навчання в одному з вишів США та щомісячну стипендію.

Одне слово, ми — багатогранна і талановита нація.

ДО РЕЧІ

Україна посідає 56-те місце (серед 128) у рейтингу найбільш інноваційних країн світу. Про це свідчать дані Global Іnnovatіon Іndex. Згідно з оприлюдненим рейтингом, першу десятку країн з найбільш інноваційною економікою очолила Швейцарія, далі — Швеція, Великобританія, США. В 2015 році Україна була на 64-му місці в цьому рейтингу, у 2014-му — на 63-му, а в 2013-му — на 71-му.

Джерела: http://www.golos.com.ua/article/274797 та https://tut-cikavo.com/images/2_new/oldtimer-pix.jpg

Юридичне значення цифр

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО

16 років — вік, з якого настає юридична відповідальність.
15 діб — термін адміністративного арешту.
2 міс. термін виправних робіт.
20 — відсоток заробітку, який перераховують державі.
До 3 років — позбавлення спеціального права.
20-60 годин — термін громадських робіт для неповнолітніх (призначає суд). 
15 днів — термін, протягом якого розглядається справа про адміністративне правопорушення.
3 годинизахід адміністративного припинення (затримання з метою припинення правопорушень).
Не пізніше 2 місяці в з дня вчинення — може бути накладено адміністративне стягнення.

ГРОМАДЯНСТВО УКРАЇНИ 
5 роківнеобхідний термін проживання в Україні для прийняття до громадянства. 
2 рокитермін проживання для осіб,що одружені з громадянами України,необхідний для прийняття до громадянства України.
14 років — вік, з якого неповнолітній може вирішувати самостійно питання громадянства.
 
ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА В УКРАЇНІ  
17 р.вік, коли проводиться приписка до призовної дільниці.
18 р.вік, коли юнаків призивають на військову службу.
12-18 міс.строк військової служби в більшості видів Збройних Сил.
18 міс.строк строкової служби на кораблях.
6 міс.строк служби для військовослужбовців, що мають  вищу освіту.
27 міс.строк альтернативної служби.
25 р.максимальний вік призову до Збройних Сил України.
 
ВЕРХОВНА РАДА
450 — конституційний склад Верховної Ради.
5 — строк повноважень Верховної Ради.
226 — мінімальна кількість депутатів, які повинні проголосувати за прийняття закону.
300 — мінімальна кількість депутатів, які повинні проголосувати за прийняття конституційних законів.
300 мінімальна кількість народних депутатів, які повинні проголосувати за закон,щоб подолати вето Президента.
15 — кількість днів, протягом яких Президент повинен підписати закон, прийнятий Верховною Радою, або повернути.
10 —   кількість днів, протягом яких Президент повинен підписати закон після подолання його вето Верховною Радою. 
30 — кількість днів коли ВР збирається на першу сесію, після офіційно отриманих результатів виборів.
150 кількість депутатів, які можуть ініціювати позачергове засідання ВР.
45 кількість депутатів, що мають право на звернення до Конституційного Суду, щодо конституційності закону.
10кількість днів, через які закон набуває чинності після офіційного оприлюднення, якщо іншого не передбачено законом.
 
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ  
5 — строк повноважень Президента України
5 — строк повноважень депутатів ВР, Генерального прокурора.
5 — строк повноважень депутатів органів місцевого самоврядування.
35 — вік, з якого громадянин України може бути обраний Президентом.
10 — строк проживання в Україні для кандидата в президенти.
30 днів — термін, під час якого новообраний президент вступає на пост.
5 — на протязі 5 днів після офіційно оголошених результатів вступає на посаду Президент, обраний на позачергових виборах.
 
СУДОВА СИСТЕМА
3 — стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення судді суду загальної юрисдикції.  
5 — строк повноваження судді якого призначено вперше. 
9 — строк повноважень судді Конституційного Суду України. 
10 — строк проживання на Україні необхідний для обрання суддею.
18 — кількість суддів Конституційного Суду.  
25 — мінімальний вік судді суду загальної юрисдикції
40 — мінімальний вік судді Конституційного Суду.
65 — граничний вік судді.
20 — кількість членів Вищої Ради юстиції.
20 термін проживання в Україні для члена Конституційного Суду.
 
ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО
14 р. — часткова дієздатність, (особа має право здійснювати дрібні побутові правочини малолітня особа.)
14-18 р. — неповна цивільна дієздатність (особа має право розпоряджатися своїм заробітком, стипендією), неповнолітня особа.
18 р. — повна цивільна дієздатність, повнолітня особа.
1 р. — відсутність особи протягом року в місці постійного проживання, відсутність відомостей про неї підставою для визнання її безвісно відсутньою.
14 р. — вік, з якого припиняється опіка.
14-18 — вік, з якого встановлюється піклування.
5 — кількість черг спадкування.
3 р. — загальна позовна давність.
1 рік — спеціальна позовна давність.
5 р. — позовна давність що застосовується до вимог про визнання правочину недійсним.
10 р. — позовна давність, що застосовується до вимог про застосування наслідків нікчемного правочину.
70 р. — строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір для спадкоємців.
 
ТРУДОВЕ ПРАВО
14, 15 ,16 — вік вступу на роботу за різними умовами.
3 місяці — максимальна тривалість випробувального терміну
5 днівстрок видачі трудової книжки.
40 год. — максимальна тривалість робочого тижня.
36 — максимальна тривалість робочого тижня для неповнолітніх віком від 16-18 р. та працівників зайнятих на шкідливих умовах.
24 — мінімальна тривалість робочого тижня для неповнолітніх віком від 14-16 років.
14 — мінімальний вік прийому на роботу.
1 міс.— тривалість випробування для робітників.
3 год. — відсутність на робочому місті без поважної причини є підставою для звільнення.
31 день — тривалість відпустки для неповнолітніх.
14 днів — термін потрібний для попередження про звільнення за власним бажанням.
З 22 годин - до 6 год. — робота в нічний час
6 місяцівпісля цього терміну безперервної роботи працівник має право на відпустку повної тривалості.
 
ПОЛІТИЧНІ ПРАВА
6 — мінімальний вік членів дитячої організації.
9 — максимальний вік членів дитячої організації, коли потрібна згода батьків.
14 — мінімальний вік членства в молодіжній організації.
15 — мінімальний вік засновників молодіжної організації.
18 — мінімальний вік засновників та членів партії. Мінімальний вік виборців.
21 — мінімальний вік для кандидата в депутати Верховної Ради.
4 — мінімальний відсоток голосів які повинні отримати партії у виборах до Верховної Ради.
3 млн. — мінімальна кількість виборців, які повинні висловитись за проведення референдуму.
100 тис. — мінімальна кількість підписів, які потрібно зібрати в області, для проведення референдуму за народною ініціативою.
35 —максимальний вік члена молодіжної організації (14-35).
 
ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО
50 — середньооблікова чисельність працюючих для малого підприємства.
250 осіб — велике підприємство.
10 днів — строк необхідний для здійснення державної реєстрації суб'єктів господарювання.
7 років — строк повноважень Голови антимонопольного комітету.
 
СІМЕЙНЕ ПРАВО 
14 — вік, з якого неповнолітні самостійно вирішують питання проживання при розлученні батьків
18— шлюбний вік для дівчат.
18 — шлюбний вік для чоловіків.
14 — вік особи, якій за рішенням суду, може бути надано право на шлюб.
1 місяць — термін після спливу якого, органи РАГСу реєструють шлюб.
10-14 років — вік, з якого враховується судом, бажання дитини при визначенні місця проживання в разі розлучення батьків.
1 місяцьтермін, після спливу якого, органи РАГСу можуть розірвати шлюб, якщо подружжя не має дітей.
7 років — вік, по досягненню якого, дитина дає згоду на зміну свого прізвища.
14 років — вік, з якого неповнолітні діти можуть звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.
2 місяцітермін,після спливу якого дитина покинута в може бути усиновлена.
21 р. — вік з якого дієздатна особа може бути усиновлювачем.
18 р. — мінімальна різниця у віці для усиновлювача повнолітньої особи.
14 р. — граничний вік малолітньої дитини над якою встановлюється опіка.
14-18 р. — вік неповнолітньої особи, над якою встановлюється піклування.
1 місяць — термін протягом якого дитина повинна бути зареєстрована.
45 років — максимальна різниця у віці між усиновлювачем та дитиною.
 
КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО
16 — вік, з якого настає кримінальна відповідальність.
14 — вік, з якого настає кримінальна відповідальність за окремі злочини.
2 р.- 6 міс. — термін виправних робіт для повнолітніх.
1 р.-2 міс. — термін виправних робіт для неповнолітніх.
15-45 діб — термін арешту для неповнолітніх.
15 роківмаксимальний термін позбавлення волі.
1 рікнайменший термін позбавлення волі для неповнолітніх.
120 год. — максимальна тривалість громадських робіт для неповнолітніх.
500 — неоподаткованих мінімумів доходів громадян — штраф для неповнолітніх.
60-240 годин — тривалість громадських робіт.
30-120 годин — тривалість громадських робіт для неповнолітніх.
2 місяцітермін тримання під вартою під час досудового розслідування.
4 місяці — максимальний термін тримання під вартою під час досудового розслідування.

12 подвигів Геракла

Хто такий Геракл?
Геракл (у римлян Геркулес) — найбільший герой Греції. Спочатку він вважався за сонячного бога, що разив своїми стрілами, які б’ють без промаху все темне і зле, був богом, який зціляв і насилав хвороби. Він мав багато спільного з богом Аполлоном. Але Геракл — бог і герой, що зустрічається не тільки у греків; таких героїв-богів ми знаємо багато. З них особливо цікаві вавилонський Гільгамеш і фінікійський Мелькарт, міфи про яких мали вплив на міфи про Геракла. В зоряну ніч ми можемо бачити Геракла (під римською його назвою Геркулеса) на небі, бо його ім’ям зветься одне з сузір’їв, а поряд з сузір’ям Геркулеса ми бачимо сузір’я Гідри, тієї потворної багатоголової гідри, яку вбив Геракл
Міфи про Геракла викладено за трагедіями Софокла («Трахінянки») і Евріпіда («Геракл»), а також за сказаннями, що згадуються в «Описі Еллади Павсанія».
Ознайомитись із міфами, а також прослухати аудіоверсію Ви зможете за посиланням:

  

Релігія стародавнього Єгипту

 Релігія Стародавнього Єгипту — релігійні вірування і ритуали, що практикувалися в Стародавньому Єгипті, починаючи з додинастичного періоду і до прийняття християнства. За свою багатотисячолітню історію староєгипетська релігія пройшла через різні етапи розвитку: від Раннього, Стародавнього, Середнього і Нового царств до пізнього греко-римського періоду. В останньому відбулося часткове змішання єгипетської та грецької і римської релігій. 
Основні відомості
    Зображення численних божеств, знайдені в стародавніх єгипетських монументальних спорудах, викликали ряд серйозних розбіжностей в думках з приводу віросповідання давніх мешканців цього регіону. В кожному номі, на які поділявся Єгипет, шанували окремий пантеон на чолі з тріадою головних богів, що не порушувало божественної єдності, як і поділ Єгипту на провінції не порушував центральну владу. Так само в номах існували культи свого бога, котрий вважався верховним, йому приписувалися створення світу, дарування благ[1].
    В наш час більшість науковців-єгиптологів поділяють думку, що чисельні божества єгипетських храмів потрібно вважати посередниками чи втіленням вищої істоти, єдиного Бога, якому поклонялись жерці, посвячені мудреці, що жили при храмі. На вершині єгипетського пантеону посідає єдиний непізнаваний Бог. Він породжує сам себе в безкінечності Всесвіту і має всі атрибути божественності. Найпоширенішим іменем цього Бога, судячи з гімнів, було Амон Ра[2].
    Щоб полегшити народу віру в єдиного Бога, жерці виражали його атрибути і його різноманітні втілення у вигляді чуттєвих образів. Один з найдосконаліших образів Бога був преставлений у вигляді сонця з його головними характеристиками: формою, світлом, теплом. Душа сонця називалась Амон, або Ра, що значить «приховане (невидиме, незриме) сонце». Теологи цієї релігії, особливо за Нового царства, вбачали за діями різних богів прояви єдиного, чи тих самих богів як виконавців волі істоти, яка стоїть поза пантеоном. Жерці тлумачили, що будь-яке ім'я будь-якого бога може служити для звернення верховному, хоча на практиці існували канони для різних номів[3].
    Верховний бог в образі тріади божеств виступав одночасно Батьком, Матір'ю і Сином. Батько являє собою творчу силу, а Син — повторення Батька, підтверджує і виражає його вічні атрибути. Найголовніша тріада, або велика тріада Абідоса, складалась з Осіріса, Ісіди і Гора. Ця тріада була найпопулярніша у всьому Єгипті, оскільки Осіріс був втіленням Добра. Птах, Сехмет і Нефертум складали мемфіську тріаду; Амон, Мут і Хонсу — фівську. Проте трійця не була єдиною з догм, що зберігалась в Єгипті із первинних одкровень.
    У священних книгах того часу зустрічається поняття перворідного гріха, спокутування гріхів, майбутнього воскресіння в плоті. В історії давньоєгипетської релігії відомо низку переворотів. Масштабна зміна пантеону і культу відбулася за Ехнатона. Цьому передував переворот Менеса, а задовго до нього Осіріса (V тисячоліття до н. е.). Деякі вчені вважають, що радикальні зміни в релігії відбулись в епоху Осіріса — фівського царя (4200 рік до н. е.), найтаємнішого із всіх правителів, при якому був повсюди затверджений монотеїзм. Пізніше, у віруваннях єгиптян, той самий Осіріс став очолювати всевишній суд над душами померлих.

Найвідоміші боги:

  • Амон — головне божество в період Нового царства (столиця у Фівах — сучасний Луксор);
  • Анубіс — головний бог царства мертвих, покровитель бальзамування і некрополів;
  • Апіс — священний бик, божество родючості;
  • Бастет — богиня любові і жіночої веселості;
  • Бес — покровитель сім'ї і материнства, охоронець від злих сил;
  • Геб — уособлення землі;
  • Ісіда (Ізіс) — дружина і сестра Осіріса, мати Гора;
  • Мут — «Мати», дружина Амона;
  • Осіріс — владика загробного світу, цар мертвих;
  • Птах — бог-творець, що створив світ за допомогою слова;
  • Ра — бог Сонця, в період Стародавнього царства вважався «батьком богів». Ра є узвичаєним його іменем, насправді звучало як Ра-т. З часом виникло розрізнення чоловічого уособлення сонця Ра-т і жіночого Ра-тауі;
  • Сехмет — дружина Птаха, богиня війни;
  • Хапі — бог Нілу, що дарує життя Єгипту;
  • Хонсу — син Амона і Мут, представник «фівської тріади», бог Місяця, зцілитель;
  • Хор (Хорус, Гор) — бог неба, син Ісіди;
  • Шу — бог повітря, батько Геба і Нут
  • Тот — бог мудрості і письма 

 
Джерело:https://www.wikiwand.com/uk/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D1%96%D0%B3%D1%96%D1%8F_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%84%D0%B3%D0%B8%D0%BF%D1%82%D1%83#

Феміда та Немезида 

 
Фемі́да, також Теміда, Теміс (грец. Θέμις) — у давньогрецькій міфології — дочка Урана й Геї, друга законна дружина Зевса, від якого народила ор і мойр, богиня права й законного порядку. В давньоримській міфології Феміді відповідає богиня Юстиція. У переносному значенні Феміда — закон, правосуддя. Жерці Феміди — слуги закону, судді, юристи (останній вислів часто вживається з іронічним забарвленням). 
Феміда була порадницею Зевса і наглядала за тим, щоб ні люди, ні боги не порушували законів. Зображували її суворою жінкою із зав'язаними очима (символ неупередженості), з рогом Амальтеї, й терезами або мечем у руках. Володіючи даром пророцтва, Феміда відкрила Прометею таємницю, що одруження Зевса з Фетідою призведе до народження сина, який скине Зевса. Від матері Геї вона отримала Дельфійський оракул, де пророкувала, який передала своїй сестрі Фебі, та віддала його своєму онукові Аполлону. Феміда допомогла Зевсу розв'язати Троянську війну. Скликала богів на раду. Феміда першою навчила людей прорікання, жертвоприношення і божественних обрядів. Винайшла героїчний гексаметр. Феміда була великою богинею, яка керувала 13-місячним роком, розділеним на два сезони літнім і зимовим сонцестоянням. За Гесіодом («Теоґонія»), від шлюбу Зевса (грец. Ζεύς) — досконалості та Феміди — вічного природного порядку, народжуються ори Діке (грец. Δίκη) — справедливість, Евномія (грец. Ευνομία) — благозаконня, та інші.Зевс творив правосуддя у присутності Феміди та Діке. 
Жертовники Феміди ставили в місцях, де відбувалися народні зібрання, щоб вона своєю присутністю вносила в наради дух добра й справедливості. Її називали рятівницею і покровителькою пригноблених, бо вона нарівні з Зевсом стежила, щоб не кривдили людей бідних і тих, які потребують допомоги. У багатьох грецьких містах їй будували храми, часто поблизу храмів Геї або Деметри.  
 

Немезида, або Немезі́да (грец. Νέμεσις) — в давньогрецькій міфології богиня людської долі, покровителька суспільного порядку, уособлення кари богів. Римляни називали її також Інвідія чи Рівалітас.У переносному значенні Немезида — кара, відплата.У ранніх описах Немезида була уособленням почуття страху чи сорому за порушення закону. В пізніших джерелах вона виступає богинею-заступницею справедливості, котра забирає у людей те, чого в них забагато, та додає те, чого бракує.
Немезида наглядала за богинею удачі Тіхе, здатною непередбачувано давати людям як блага, так і злигодні. Якщо Тіхе проявляла до когось прихильність, а ця людина не віддячувала жертвами чи не допомагала бідним, Немезида карала їх. Атрибутами Немезиди були яблунева гілка, батіг, меч або терези, а також колесо.Ця богиня вважалася донькою Нікс, яку та народила без батька, або від Ереба чи Океана. У втраченій поемі «Кіпрії» її батьком називався Зевс.
Немезида згадується у зв'язку з народженням Єлени Троянської. Зевс, запалившись пристрастю до Немезиди, став переслідувати її, а та тікала, перетворюючись на різних тварин, останньою з яких була гуска. Зрештою Зевсу вдалося наздогнати Немезиду, перетворившись на лебедя, та зґвалтувати її. Немезида помстилася, знісши яйце. Потім це яйце знайшла Леда — дружина спартанського царя Тіндарея, та сховала у скриню. З яйця з'явилася Єлена, котра стала приводом до Троянської війни. За іншим міфом, Зевс обманув Немезиду, перетворившись на лебедя, котрого переслідував орел. Немезида прихистила лебедя в себе, а той зґвалтував її. Знесене Немезидою яйце Гермес потім закинув у лоно Леди. Зевс увіковічнив свою хитрість, помістивши лебедя та орла на небо як сузір'я. Ще один варіант міфу стверджує, що Немезида — це сама Леда, що отримала нове ім'я, коли була піднесена в ранг божества. Крім Єлени, Немезида народила від бога підземного світу Тартара тельхінів — божеств морських глибин. 
Роберт Грейвс вважав, що первісно Немезида була богинею Місяця, що під час розігрування міфу в ритуалі на день сонцестояння наздоганяла царя-жерця, котрий перевтілювався в різних тварин, і з'їдала його. Ритуал був щорічним і оскільки завершувався смертю жерця, Немезида стала уособлювати неминуче лихо. Звідси також її атрибут — колесо, що символізувало повним оборотом настання нового жертвопринесення. Батіг вірогідно використовувався в ритуальних бичуваннях, метою яких було забезпечити гарний врожай. Яблунева гілка слугувала пропуском померлого царя-жерця в Елісій. З настанням патріархату персонажі помінялися ролями і тепер Зевс у подобі царя-жерця переслідував Немезиду. Єлена та Селена, як вважав Грейвс, були іншими назвами тієї самої богині. Епізод зі знесенням Немезидою яйця та його віднайденням Ледою може відображати великодній ритуал друїдів з пошуками фарбованого яйця. Варіант, де Гермес закидає яйце Леді в лоно можливо виник від зображення Леди/Лето при пологах, коли вона народжувала Аполлона. Обман Зевсом Немезиди відображає прихід еллінів у міста критян і пеласгів. Спершу елліни поділяли місцевий культ богині Місяця та забезпечували її жриць консортами, але врешті позбавили їх головування. Богинею божественної кари Немезида напевне (принаймні як вказує Павсаній) стала після завоювання Рамнунта персами. Оскільки перси слідом зазнали поразки свого флоту біля острова Саламін і були змушені відступити, греки використали завезений ворогами для спорудження тріумфального монумента мармур, щоб створити статую шанованої в місті Немезиди. Грейвс виводив походження функції месниці також із того, що Немезида мала епітет Адрастея («невідворотна»), як називали і названу матір Зевса, німфу ясена. Німфи ясена разом з ериніями народилися з крові Урана, убитого його сином Кроносом, і виховавши Зевса, Адрастея помстилася Кроносу.

Одяг епохи бароко у Франції

    XVII ст. називають часом наукових відкриттів, зростаючої свободи думки, розширення колонізації, розвитку зовнішньої торгівлі. Одночасно з цим в Європі в XVII в. росте релігійне і конституційне бродіння. Іспанія починає втрачати свої позиції світового лідера. Тридцятирічна війна виснажує європейські країни, готується грунт для буржуазних революцій.
    В образотворчому мистецтві, архітектурі і музиці панує стиль «Бароко» (від італ. - химерний). Характерними рисами мистецтва і моди цього періоду стали ваговитість і примхливість ліній і форм, помпезність і химерність - неодмінні супутники стилю бароко.
    В костюмі цієї епохи зникли прості лінії, на зміну прийшли великовагові і багатошарові, химерні, багато в чому незручні і нарочито театральні костюми.
    А на світову арену вийшла могутня держава короля Людовика XIV (1638-1715 рр.) - Франція завдяки успішним війнам і централізації влади, розвитку мануфактурного виробництва Франція отримала лідируючу позицію в Європі. Багатства, блиску і екстравагантності Версальського двору прагнули наслідувати, в тій чи іншій мірі, всі двори Європи. Французька мода, в другій половині XVII ст. панувала в усіх сферах побуту європейців - одязі, прикрасах, інтер'єрах, меблів, у всіх видах мистецтв. Для поширення паризької моди ляльок-манекенів, одягнених за останнім писком розсилали в усі куточки Європи. В кінці XVII ст. У Франції став виходити модний журнал «Меркур галант», що містить ілюстрації модного одягу.
    Яскравим прикладом мистецтва і архітектури французького бароко став палацовий комплекс Версаль, зведений з волі короля, в 1668-1689 рр.
    Ідеалом чоловічої краси цього часу вважається мужній і галантний, у той же час войовничий придворний (великий вплив мають військові, в зв'язку з затяжною тридцятирічної війною). Галантного кавалера пристало вміло танцювати, бути прекрасним наїзником і стрільцем. Таким ідеалом був, звичайно ж, сам король Людовик XIV.
    Жінка повинна бути велична і манірна, граціозна і кокетлива. Вона володіла витонченими манерами і стрункою фігурою.
    В першу половину XVII ст. значний вплив на моду надає Тридцятирічна війна, в другу - особистість і вік Короля-Сонця. Все життя французького двору підпорядковувалася суворо регламентованому порядку і етикету. Придворні і король розігрували величезний і нескінченний спектакль, де головною дійовою особою був Людовик XIV.
    Різноманіття речей жіночого і чоловічого гардероба в епоху бароко продовжує рости, переважають орні і драпирующиеся види одягу. Найбільш популярними тканинами у знаті і придворних в цей період були атлас, шовк, муар, тафта, газ, а також тонка вовняна тканина. Бароко звело мереживо в культ. Вони використовуються не тільки на комірах і манжетах, але і фартухах, чепцях, панчохах і взуття. Набирає популярності гіпюр. Продовжували використовувати оксамит, сукно.
    У моду повернулася вишивка, під впливом «версальських мод» широко поширився гобелен, який стали активно використовуватися в інтер'єрі, декорі меблів і костюмів. Стрічки, шнурки, галун, петлі і раніше служать прикрасами як жіночої, так і чоловічого одягу.
    Чоловіча мода, протягом XVII в. кілька разів змінювалася. Нижнім одягом і раніше була сорочка, яка шилася з тонкого сукна з мереживними коміром та манжетами. На ноги одягали довгі панталони, прикрашені стрічками і розрізами і шовкові панчохи.
    Поверх одягався пурпуен і штани різної довжини. Пурпуен складався з короткої, до талії спинки і подовженого переду з мисом і застібався на грудях гудзиками. До лифу пришивалась баска з трапецієподібних клинів. Рукава пурпуена прикрашалися еполетами. Сам пурпуен прикрашався відкладним коміром і мереживами, бантами і галунами.
    Верхнім одягом служив плащ з квадратним коміром, який накидали на одне плече, і зав'язувався на шнурок. Плащі були у формі півкола різної довжини, для різної погоди (наприклад підбитий хутром) і різних випадків.
    У середовищі військових найбільш популярною одягом стала куртка - козак. Це своєрідний гібрид плаща і кутки, забезпечений великою кількістю гудзиків (до 150 штук). За допомогою гудзиків такий плащ можна було задрапірувати різними способами. Інший одягом військових був «кабан» - одяг прямого крою з розрізом на спині (для зручності) і з відкидними рукавами. Доповнювали костюм рукавички з розтрубами.
    Невід'ємною частиною одягу дворян була шпага, яка кріпилася поясом. Перев'язь одягали через праве плече, вона могла бути парчевій або пасової.
    В середині XVII ст. в період так званої «дитячої моди» (період малолітства Людовика XIV) з'являються нововведення в чоловічому костюмі. Тепер костюм складався з короткої і вільної курточки, зшитою навроде сорочечки - брасьер, з короткими до ліктя рукавами і штанами -ренгравамі, широкими як шаровари. Поверх штанів одягалася коротка спідниця, яку носили низько спущеним, так що виднілася смужка сорочки. Весь наряд оброблений був оборками, бохрамой, стрічками, мереживом, стрічками і бантами.
    Пізніше, до кінця XVII ст. чоловіки стали носити каптан жюстокор (від фр. just au corp - близько до тіла). Під каптан одягали вест, яка не мала рукавів і грала роль жилета. Це була орний одяг, довжиною до коліна, прилегла до тіла і має розширення до низу. Підперізувався каптан поясом-шарфом. Рукава також мали розширення мали відвороти. Нововведенням жюстокора були прорізні кишені. На шию пов'язували мереживний комір краватка. Штани також зазнали зміна. Оксамитові штани кюлоти (іноді вовняні або шовкові) мали довжину до коліна і розрізи з застібками.
    Зазнала зміна і взуття, якщо в першій половині чоловіки носили повсюдно чоботи, то в другій половині - їх змінили туфлі з високими підборами.
    Жіночий одяг, як і раніше, на початку XVII ст. складалася з двох суконь. Нижня - котт, довге, легке, світле, з декольте, на корсеті і каркасі і з вузькими довгими рукавами. Верхнє плаття роб - навстіж, важке, темного кольору і з завищеною талією і мало каркасну основу. Ліф сукні був вузьким і застібався на гудзики (аристократки замість гудзиків використовували дорогоцінні підвіски). Декольте мало форму прямокутника або овалу. Костюм доповнював відкладний комір, прикрашені мереживом. Рукава сукні, завужені і перехоплені стрічкою в декількох місцях, також прикрашалися мереживами і високими виложистими манжетами.
    Верхньої жіночим одягом служили переліни або довге манто з капюшоном, підбите хутром.Загалом, для всієї жіночого одягу цього часу були характерні великі обсяги.
    З середини століття, жіночий одяг починає змінюватися. Великий вплив на жіночу моду у Франції, у другій половині XVII ст. надають фаворитки короля. наприклад, Луїза де Лавальер була скромна, що знайшло своє відображення в її туалетах. Вона тяжіла до сімейного життя, і велика увага приділяла домашньому одязі, в цей час з'явилися домашні сукні зі слабкою шнурівкою, халати, домашні туфлі без задника. З іншого боку вона захоплювалася полюванням, і в жіночому одязі вперше з'явився костюм для верхової їзди - амазонка.
    Інша метресса короля - маркіза де Монтеспан, любила розкішні вбрання з парчі та шовку з золотими мереживами і важкої обробкою. Вона повернула в моду шлейфи (забуті з часів Середньовіччя). Змінила її фаворитка герцогиня де Фонтонаж ОБАЖАЮ мережива, лени і банти. Вона ввела в моду зачіску а-ля Фонтанаж, прикрашену мереживною пов'язкою. У моду повернулися тонкі і світлі шовкові тканини. Остання метресса короля мадам де Ментенон, стала, згодом, морганатичної дружиною Людовика XIV, вважала за краще скромні прості наряди показної розкоші. Вона ввела в моду тканини в смужку, клітку та горошок (тканини в мушку). При ній утвердилася сезонність в костюмах, про це попереджали заздалегідь модні листки. Вона ввела в вживання мереживні парасольки, боячись засмаги, маски (для того, щоб дами могли відвідувати театр, приховую фарбу особи, в разі непристойностей на сцені) мова віяла (що зародився при іспанському дворі).
    Незважаючи на часті зміни в жіночій моді, в цілому в костюмі залишалися три незмінні речі: подвійна спідниця, що складається з Модеста і фріпона, нижня спідниця - «секрет» і шлейф.
    Фріпон - нижня пряма, глуха спідниця-дзвін. Форму надавала волосяна прокладка. Модест - верхня спідниця - об'ємна, прикрашена драпіровками і шлейфом.
    Футболка набуває квадратне декольте і вузькі рукава ¾ з мереживними оборкам. Комір зникає. Рукавички, палантини і муфти доповнюють наряд.
    Взуття, як і одяг в цей період дуже різноманітна. Переважно на підборах, з пряжками і бантами. Шкарпетки туфель могли бути як квадратними, так і загостреними. По мимо шкіри, для виготовлення взуття використовувалися парча і атлас, а також розшиту тканину.
    Зачіски чоловіків і жінок були різноманітні, основним же нововведенням цього століття були перуки. В цілому, можна сказати, що все зачіски складалися з вигадливо покладених локонів.
    Основним головним убором і чоловіків і жінок був капелюх з великими полями, чепчики, капори і мереживні наколки періодично входили в моду.
    Для прикраси використовувалися мушки, всі придворні активно користувалися косметикою - рум'янилися, підфарбовували волосся і брови, користувалися пудрою.
    Ювелірні прикраси були невід'ємним атрибутом костюма дворянина.

 
 Детальніше ознайомитись з історією моди ви зможете за наступними посиланнями: