Корисні посилання

Онлайн-сервіси є потужним мотиватором учнів до навчання. Чому? Бо вони володіють саме тими якостями, що відповідають захопленням сучасних школярів. Інтерактивність, візуалізація, ігрові стратегії здатні ефективно підвищити якість знань та інтерес до вивчення навчального предмету. Адже будь-який учень не відмовиться під час уроку зануритися у незвичайний світ далекого чи відправитися на захопливу віртуальну екскурсію. А ще онлайн-сервіси допомагають підвищити власний кваліфікаційний рівень, налагодити співпрацю з колегами та шукати нові методи й прийоми. 

Тож добірка інтернет-ресурсів для створення інтерактивного контенту дозволить організувати захопливі уроки будь-якого формату!

 

Diasropiana.org.ua: https://diasporiana.org.ua/

 


Diasropiana.org.ua – відкрита електронна бібліотека, у якій зберігаються оцифровані історичні та культурні матеріали. Ресурс дозволяє знайти, опрацювати та завантажити сотні праць, збірників спогадів історичних діячів, дослідників, поетів України тощо. 
Практична користь: 
1. Дозволяє організувати роботу школярів із документальними історичними джерелами, ознайомитися з оригінальними історичними документами та творами професійних істориків. 
2. Можна використовувати для проєктної та дослідницької роботи учнів. 
3. Буде корисним для підвищення професійного рівня та загального розвитку педагогів. 

Як працювати: для початку роботи реєстрація не потрібна. Усі матеріали знаходяться у вільному доступі, їх можна завантажити у форматі pdf.

 

Besthistorysites: https://besthistorysites.net/

 


Безкоштовний англомовний онлайн-сервіс, який містить анотовані посилання на більш ніж 1200 веб-сайтів, присвячених історії. Усі ресурси систематизовані за рубриками. Є можливість знайти історичні карти різних епох та регіонів.
 
Практична користь: 
1. Ресурс включає список веб-сайтів, посилання на навчальні програми та плани уроків, есе з історії, онлайн-архіви та бібліотеки, віртуальні галереї та багато іншого. 
2. У розділі «Ігри та анімація» можна знайти посилання на історичні симулятори, навчальні відеоігри, високоякісну анімацію, онлайнвікторини та багато іншого. 
 
Як працювати: для початку роботи не потрібно реєструватися. Для зручного використання ресурсу слід увімкнути автоматичний переклад у браузері. 
 

Колекція карт Девіда Рамзі: https://www.davidrumsey.com

 

Одна з найбільших приватних колекцій карт в оцифрованому вигляді, яка налічує близько 150 тис. одиниць. Автором зібрання є відомий колекціонер Девід Рамзі, який зайнявся колекціонуванням мап «епохи початку сучасної картографії». У колекції можна знайти найрізноманітніші карти: рукописні, настінні, кишенькові, навігаційні, дитячі, атласи тощо. Історичні карти систематизовані за рубриками (наприклад, Світ, Міста, Атласи, Європа, Азія тощо). Карти також можна згрупувати за видами, географічною ознакою, авторством і роком створення. Наявна інтеграція з Google Планета Земля та Google мапами. 

Практична користь. Сервіс можна використовувати для: 
● організації дослідницької та проєктної діяльності учнів; 
● ознайомлення школярів із картами давнини на уроках географії та історії;
 ● розвитку логічного та креативного мислення. 

Як працювати: ресурс англомовний, але для його використання достатньо скористатися автоматичним перекладом браузера. Є можливість скачувати карти, обираючи їхні параметри.

 

Draw.io: https://app.diagrams.net/

 
 

Безкоштовний сервіс для створення та редагування візуального навчального контенту. Має велику вбудовану бібліотеку шаблонів, дозволяє співпрацювати в режимі реального часу, чудово працює на смартфонах і планшетах. Також сервіс легко інтегрується з GoogleДокументами, Google-Формами, Excel, Dropbox, OneDrive, Chrome. 

Практична користь. Сервіс можна використовувати для:
● планування роботи;
● систематизації інформації;
● проєктної роботи; 
● створення опорних та роздаткових матеріалів: схем, інфографік, інтелект-карт тощо. 

Як працювати: Сервіс є додатком Google Drive, тому він доступний для авторизованих користувачів Google. Має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. 


Google Arts & Culture: https://artsandculture.google.com/

 
 

Безкоштовна онлайн-бібліотека, що містить інформацію про дивовижні картини, визначні місця та дива світу. 

Практична користь. За допомогою цього ресурсу учні можуть познайомитися з: 
● історичними постатями; 
● історичними подіями; 
● місцями; 
● мистецькими напрямками; 
● колекціями;
● техніками.
Сервіс надає можливість ранжувати дані за часом і алфавітом.

Як працювати: додаток можна завантажити на смартфон або працювати з комп’ютера. Сервіс дозволяє не лише віртуально подорожувати та сортувати матеріали за різними категоріями. А ще діти зможуть робити селфі та знаходити у величезній базі картин найбільш схожі на них портрети. 

 

Histography: http://histography.io/

 

 

Це сайт, де наочно представлена інформація щодо хронології розвитку історично значимих для людства подій часу від утворення Землі до сучасності. Як правило, інформація складається з матеріалів Вікіпедії. Зазвичай текст супроводжується відповідними відео- та графічними матеріалами.\

Практична користь. Ресурс дозволить школярам: 
● збагнути хронологічну послідовність історичних подій; 
● зрозуміти ступінь насиченості певних періодів; 
● розібрати конкретні події;
● підготувати до контрольної роботи та обрати теми для рефератів. 

Як працювати: сайт англомовний, але його можна перекласти за допомогою вбудованого перекладача. Функціонал дозволяє обрати зазначені на сайті хронологічні межі чи виставити потрібні дати вручну. Зліва на панелі відображається кількість подій, що відбулася в певний період. При цьому можна отримати інформацію з різних сфер – літератури, музики, образотворчого мистецтва, політики тощо. При виборі окремої рубрики за допомогою фільтру можна відобразити період та події лише з окремої сфери.

 

Historypin: https://www.historypin.org/en/

 
 

Це безкоштовний інтерактивний віртуальний всесвітній музей. На сайті зібрано безліч фотографій, аудіо-, відеоматеріалів та історій життя звичайних людей, які тим чи іншим чином пов’язані з конкретною будівлею, вулицею, парком, сквером у будь-якому регіоні світу. А ще кожен користувач може зробити свій особистий внесок у формуванні загального вигляду певної епохи. Для цього достатньо додати власні фото на карту Google та розповісти свою історію. 

Практична користь: 
1. За допомогою мобільного додатку Historypin можна поєднати сучасні та старі фотографії та побачити архівне зображення поверх сучасного. 
2. Google Street View – спеціальний сервіс в межах Historypin, що дозволяє розглядати об’єкти під кутом 360 градусів. Це сприяє поглибленню ефекту присутності. 
3. Є можливість створення колекцій тематичних світлин або навіть власного туру. А ще створити власний історичний проєкт рідного міста чи певної його частини. 

Як працювати: ресурс англомовний, але за бажанням зміст сторінки буде відтворений більш зрозумілою мовою (така функція вбудована у браузері Chrome). Для використання ресурсу слід зареєструватися та ознайомитися з відеоуроками щодо створення турів. Для того, щоб здійснити уявну подорож у просторі і часі, достатньо вказати місце і рік. А ввівши дані про своє розташування, можна отримати доступ до найближчих об’єктів, про які міститься історична інформація на сайті.

 

Seterra online: https://online.seterra.com/

 
 

Неймовірно захоплива та популярна в усьому світі вікторина (з українськомовним інтерфейсом!). Сервіс в ігровому форматі допоможе вивчити країни, столиці, прапори, міста, гори, рівнини, річки тощо. Сайт має безліч корисних можливостей, серед яких: ● таймер, що відображає час, витрачений на виконання конкретного завдання; ● кольорову градацію інтерфейсу, завдяки якій можна побачити, які об`єкти були позначені правильно одразу, з другої спроби чи взагалі ні; ● відображення відсотку правильних відповідей, який показує ступінь засвоєння матеріалу та робить оцінювання учнів простішим. 

Практична користь: використання цього ресурсу доречне як для контролю знань, так і в якості пізнавальної гри чи самоперевірки. Сервіс варто використовувати на уроках географії, історії, економіки тощо.

Як працювати: для початку роботи не обов’язково реєструватися. Навіть не зареєстровані учасники можуть використовувати наявні матеріали, створювати власні та ділитися посиланнями. 

 

StoryMap JS: https://storymap.knightlab.com/

 
 

Безкоштовний сервіс для створення інтерактивних карт, за допомогою якого можна також прокладати маршрути та створювати повноцінні історії. Він простий у використанні, дозволяє створювати різноманітні завдання та матеріали. Можна завантажувати власні фото та відео, ділитися посиланнями. 

Практична користь: традиційно сервіс використовується як інструмент для створення інтерактивних карт. Але з його допомогою можна цікаво подати дані з біографій історичних постатей. 

Як працювати: реєстрація не потрібна, якщо є обліковий запис Google. Мова інтерфейсу – англійська, але тут допоможе вбудований у браузер перекладач. Можна завантажити користувацьку карту, обирати мову кнопок і налаштовувати позначки для міток. 

 

Google Earth: https://www.google.com/earth/

 


Безкоштовний та дуже функціональний сервіс, що відкриває безліч можливостей для вивчення не лише нашої планети, а й Марса та Місяця. А ще – можна детально роздивитися зоряне небо. Серед спеціальних інструментів сервісу: ● інтерактивний глобус; ● пошук (можливість знайти на карті світу географічні об’єкти, пам’ятки, населені пункти тощо); ● дослідник (добірка природних пейзажів, тематичних ігор, культурне надбання людства, подорожі тощо); ● «Мені пощастить» (система випадковим чином обирає одну з пам’яток чи місцевостей на карті світу). 

Практична користь: сервіс надає можливість для створення захопливих інтерактивних презентацій з чіткою картографічною локалізацією. А ще ви можете обирати стиль карти, розраховувати площу та відстань між географічними об’єктами. Це неабияк допоможе урізноманітнити уроки історії та зробити їх цікавішими.

Як працювати: користуватися сервісом можуть усі, хто має обліковий запис Google. 

 

Thinglink: https://www.thinglink.com/

 
 

Сервіс, за допомогою якого до будь-якого зображення можна додати інтерактивні відео, картинки, музику, тести та інші мітки. 

Практична користь. Дозволяє створити безліч дидактичних матеріалів. Наприклад: 
● інтерактивну карту (чудова наочність для уроків географії, історії, економіки тощо); 
● інтерактивну таблицю (на такій таблиці можна розмістити набагато більше корисних матеріалів та посилань); 
● інтерактивну опорну схему (може стати справжньою підказкою для учнів); 
● інтерактивне відео. 

Як працювати: для початку роботи необхідно зареєструватися (наприклад, через одну з соцмереж). Для створення проєкту слід використовувати посилання на сайт, на якому розміщено відповідний об’єкт. Зверніть увагу: після створення міток важливо вибрати статус плаката та зберегти. Ресурс умовно безкоштовний: є платні послуги, але тих функцій, що надаються безкоштовно, цілком достатньо для якісної роботи. 

 

Youtube-канали


3D-мультфільми та цікаві відеоролики дуже подобаються учням. Тож, чому б не подивитися цікаві історичні реконструкції разом з ними? 

1. «Історія України. Докудрама». Проєкт представлений короткими 3D-анімаціями (3-3,5 хвилини кожна). У загальному доступі розміщено 100 серій, присвячених історії українських земель від стародавніх племен (скіфи, сармати, тощо) до другої половини XVІІ століття.

2. Проект «Країна. Історія українських земель». Цикл із 183 серій анімованих фильмів, присвячених важливим подіям та знаковим постатям в історії України. Хронометраж кожної серії становить 25-70 хвилин. 

3. «Відеолекторій WiseCow». Канал, на якому зібрано цікаві 15- хвилинні відеолекції з історії, культури та літератури. А також тут можна знайти свіжі культурні новини та карту ініціатив у містах України. Практична користь: Пропоновані YouTube-канали допоможуть школярам поглибити розуміння історичних процесів та мотивуватимуть до вивчення невідомих сторінок історії України. Як працювати: Усі матеріали розміщені у вільному доступі на Youtube.

 Джерело: додаткові матеріали інтернет-конференції "На Урок".